Odkaz na Českou astronomickou společnost - klikni zde

Česká astronomická společnost (zkráceně ČAS) je dobrovolné sdružení odborných a vědeckých pracovníků v astronomii, amatérských astronomů a zájemců o astronomii z řad veřejnosti.

Byla založena 8. prosince 1917 a v současnosti má asi 550 členů. Internetovým portálem České astronomické společnosti je server www.astro.cz, informujícím nejen o dění ve společnosti, ale zejména o dění ve vesmíru.

Astronomická pozorování v Zátoru

Při zajímavých úkazech na naší obloze organizujeme veřejná pozorování s našimi dalekohledy na naší terénní stanici zvané Čmelín, ale také u naší klubovny či jinde, kde jsou optimální podmínky k pozorování. Tato stanice se nachází cca 100 metrů od vlakového nádraží směrem po cyklotrase na Dubnici. Je situována nad obcí s krásným výhledem i na Praděd a blízké okolí. Podmínky pro pozorování jsou zde ideální. Sledujte náš kalendář akcí, kde se určitě o plánovaných pozorováních včas dozvíte!! Těšíme se na všechny nadšence astronomie!! Přijďte na naše akce! V případě zájmu o pravidelné pozorování oblohy nás neváhejte kontaktovat, rádi se s Vámi uvidíme a domluvíme na aktivní spolupráci.

Astronomický kroužek pro děti -1x týdně v úterý od 15.30 do 16.30 v klubovně čmeláků Zátor – Loučky 32- začínáme 22.9.2020 neváhejte a přidejte se objevovat krásy našeho nebe 🙂

Kroužek prozatím zrušen – Covidová situace – Dál uvidíme dle vývoje.

Dotazy na telefonu: 739 652 277 Kamil

 

 

Jak správně pozorovat měsíc

Odkaz obsahuje interaktivní mapu měsíce – co všechno a jak lze na měsíci pozorovat. Doporučujeme!!

 

Astronomická observatoř v Zátoru 

Bohužel naše snahy dosáhnout na prostředky z evropských fondů ve spolupráci s polskými přáteli ani po druhém podání nevyšly. Budeme se tedy snažit budovat observatoř vlastními silami a nasazením. Objekt je ve velmi špatném stavu a bude zapotřebí alespoň jeho základní zajištění a možnost zde uložit naši astronomickou techniku. Bude vybudována terasa pro naše astronomická pozorování a budova využita k prezenční a besední místnosti v části objektu. V současné době probíhá svépomocné obkopání a izolace objektu, likvidace křídlatky, která nám zasáhla pozemky kolem obeservatoře, oprava střechy, budování terasy. Budeme rádi za váš jakýkoli příspěvek na realizaci záchranných prací a postupném budování zázemí observatoře !!Držte nám palce, ať nám vše vychází! Děkujeme za každý příspěvek!

 

 

 

Transparentní účet na podporu observatoře - Přispějte i Vy!!

Na tomto odkazu uvidíte jak se nám penízky ukládají na účet a kdo nám přispěl 🙂