Krnovský rodák Convall Spatzier podnikl před 120 lety cestu kolem světa. Během svého života procestoval Čínu i Japonsko, navštívil i Řecko, Norsko a Švédsko, poznával Malou Asii i Spojené státy, kde přednášel na univerzitě v New Yorku. O jeho významu svědčí přátelství s vynálezcem žárovky a gramofonu Thomasem Alvou Edisonem a kontakty s mnoha dalšími předními osobnostmi své doby.

Kromě pořádání odvážných expedic byl Spatzier totiž také vzdělanec světového formátu, chemik, lékárník, historik, průkopník muzejnictví a turistiky, přírodovědec, farmaceut, autor odborných článků, sběratel a krnovský patriot. Přesto dnešním obyvatelům Krnovska jeho jméno moc neříká. Právě proto na něj chtějí Čmeláci upozornit.

„Téma jarního zájezdu Putování za Convallem Spatzierem není náhodné. Líbí se nám možnost přiblížit tuto významnou osobnost našeho kraje. Tento krnovský rodák podnikl v roce 1898 cestu kolem světa. Proto 21. dubna společně navštívíme zajímavá místa spojená s touto osobností v Krnově a blízkém okolí. Při tom se dozvíme více o tomto zajímavém muži,“ uvedli Bumblebees Čmeláci v pozvánce.

Convall Spatzier zanechal v Krnově také živé dědictví. Dodnes zde roste strom ginkgo jinan, který v roce 1901 Spattzier osobně dovezl z Číny a zasadil u svého domu. V roce 1890 byl Spatzier zvolen do krnovského zastupitelstva a byl pověřen vedením stavebního odboru. Pod jeho vedením byla dokončena regulace řeky a postaveny tři mosty. Připravoval stavbu nové radnice, má zásluhy na zavedení elektrického osvětlení i na vytvoření moderního plánu města. Krnovskému muzeu odkázal většinu svých sbírek. Zpracoval také monografii poutního místa na Cvilíně. Jako vášnivý turista zemřel na výletě u Valštejna. Skonal na zástavu srdce 21. května 1903 a je pochovaný v Krnově.

Putování za Convallem Spatzierem
Program 21. dubna

8. hod. odjezd ze zastávky Zátor škola

8.20 hod. Hlavní náměstí Krnov: sraz u infocentra, prohlídka bývalé Spatzierovy lékárny a jinanu, který Spatzier přivezl z Číny, slovem provází Květa Kukelková

10 hod. Valštejn: pěší výlet ke křížku, kde je místo skonu cestovatele Spatziera.

11 hod. Piknik v lese a vlastivědný kvíz

13 hod. Návštěva minerálního pramene

13.30 Odjezd směr Krnov

14.30 Položení kytičky na Spatzierův hrob v Krnově.
Zdroj: https://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/cmelaci-ucti-odkaz-spatziera-20180430.html